Menu

Źródła termalne i zaawansowane budownictwo

Wrzesień 26, 2016 - budownictwo, firma

Od przeszło dwudziestu lat w naszym kraju coraz bardziej efektywnie wykorzystuje się tak zwane źródła termalne. Nie ma w tym nic szczególnego, ponieważ z rozwiązaniem tym wiąże się mnóstwo korzyści, których nie są w stanie zapewnić pozostałe technologie. Od setek lat człowiek wierci studnie głębinowe, uprzednio wydobywając z nich wodę do zwykłego użytkowania. Dzisiaj technika pozwala wwiercić się na spore głębokości, które gwarantują pozyskiwanie gorącej wody ze źródeł termalnych, o ile one

rzecz jasna są tam dostępne.

Drogocenne badania oraz lokalizacja
Rzecz jasna, aby wykorzystać możliwości, jakie dają termalne źródła, te muszą się pod konkretną działką budowlaną znajdować. Tutaj też wyłania się najważniejszy, relatywnie kosztowny kłopot, czyli badania, miejsce oraz próby, które mają wykazać, iż odwierty pod pompy ciepła zapewnią praktyczne korzyści. Bez znaczenia jest czy prowadzi się działania się w takiej miejscowości jak Warszawa czy też w takim jak Białystok, znaczenie ma jednak to, czy pod działką zlokalizowane są wody termalne na takiej głębi, która umożliwi wykonanie w konkretnym miejscu studni. Oprócz tego, sama lokalizacja wymaga przeprowadzenia badań gruntu a także badań które związane są z możliwościami, jakie zapewnia źródło termalne. Większych trudności nie ma wtedy, gdy niezbędna jest tylko studnia wiercona, której obowiązkiem będzie dostarczanie wody użytkowej. W takiej sytuacji trzeba tylko jedynie zlokalizować źródło wody bez względu na jego temperaturę.

Atuty studni oraz źródeł termalnych

Jeżeli już piszemy o tym, że termalne źródła to duże możliwości, trzeba rozwinąć wszechstronniej ten temat. Po pierwsze w takich miastach jak Olsztyn lub też Katowice, koszt czerpania ciepłej wody jest dosyć spory. Albo należy ją nagrzać za pośrednictwem energii elektrycznej albo też wykorzystać potencjał który zapewnia bojler wraz z wężownicą. Tymczasem studnie wiercone wykorzystywane są do czerpania wody użytkowej i w zależności czy pod działką zlokalizowane jest źródło zimne czy też termalne, ta woda użytkowa może mieć średnio temperaturę parunastu stopni Celsjusza. Co to zapewnia? Daje po prostu okazję do korzystania z gorącej wody bez konieczności jej grzania, a co więcej gwarantuje tanie ogrzewanie budynku mieszkalnego. Kosztem dosyć sporym jest uruchomienie pełnej inwestycji, później oczywiście koszt ten jest już redukowany i jedynie oparty jest o pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła. Korzyści tego rodzaju rozwiązania jest tym samym wiele, do minusów kwalifikuje się zaledwie koszty zapoczątkowania inwestycji, jednakże wraz z użytkowaniem koszt ten prędko się zwraca.

Alrusz.pl

Dodaj komentarz