Menu

Kiedy i czy należy usuwać zmiany na skórze ciała i twarzy?

Sierpień 17, 2017 - usługi, zdrowie

Dużo ludzi posiada na skórze swojego ciała różnego typu zmiany. Czasami są to narośla, najczęściej są to zmiany barwnikowe. Występuje w zasadzie wszędzie – na twarzy, rękach i nogach, stopach i dłoniach itp. Poniektórzy chcieliby pozbyć się zmian rzecz jasna po to, by prezentować się piękniej, jeszcze inni są do tego zmuszeni, ponieważ na przykład narośl przeszkadza w powszednim życiu. Jeżeli ktoś chce zdecydować się na zabieg musi najpierw zgłosić się na konsultację do specjalisty chirurga, który zbada daną osobę, zaordynuje potrzebne badania, a później określi termin wykonania zabiegu.

Medycyna jednodniowa

Obecnie niezwykle popularne zarazem w szpitalach publicznych, jak również szpitalach komercyjnych są tak zwane oddziały chirurgii jednego dnia. Znamionują się one opcją zrealizowania ekspresowych zabiegów, po których pacjenci zostają na oddziale maksymalnie do 24 h. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie boją się tak szybkich i łatwych zabiegów. Na oddziale tego rodzaju może pracować chirurg onkolog, który wykonuje zabiegi w razie zmian o charakterze nowotworowym, a także zwykły chirurg, który zajmuje się usuwaniem różnorodnych innych zmian, które nie mają nic wspólnego z rakiem.

Kto powinien usunąć zmianę, a jakie osoby nie?

Na to pytanie nie ma zdecydowanej odpowiedzi. Na pewno trzeba wybrać się na wizytę u lekarza, który będzie w stanie doradzić danej osobie, czy zmiana rzeczywiście wymaga usunięcia, czy też może zwyczajnie zostać, póki nie powoduje żadnego dyskomfortu. Chirurg onkolog to profesjonalista, którego zadaniem jest usuwanie zmian nowotworowych złośliwych oraz niezłośliwych. Jeżeli wyniki badania histopatologicznego poświadczyły zmiany nowotworowe, wówczas należy zgłosić się do tego lekarza, celem określenia dalszego podstępowania.

Nie każdego rodzaju zmiana na twarzy bądź ciele zalicza się się do usunięcia. Na pewno jednak warto je systematycznie kontrolować u specjalisty dermatologa, albowiem dzięki temu można uchronić się przed nieprzyjemnymi następstwami zaniedbania, takimi przede wszystkim jak rozwiniecie się nowotworu na skórze ciała.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

 

Dodaj komentarz