Menu

Jakie mogą być powody przytkanego ucha?

Październik 4, 2017 - firma, usługi, zdrowie

Przytkane ucho to niezwykle nieprzyjemne uczucie, w głównej mierze dla małych pacjentów. Przytkane uszy mogą być spowodowane różnymi przyczynami, udostępniamy techniki na poradzenie sobie z tym problemem w zależności od przypadku.

Jakie wyróżniamy przyczyny?

Jedną z najpopularniejszych przyczyn jest nadmierna produkcja woskowiny – dużo pacjentów walczy z tym problemem. Na skutek zbyt dużej produkcji woskowiny kanał w uchu zatyka się, w rezultacie pacjent może niedosłyszeć bądź nawet w bardzo rozwiniętym problemie nie słyszeć w ogóle. Bardzo często sytuacja taka tyczy się osób w starszym wieku, często tłumaczą oni słaby słuch swoim wiekiem, natomiast to w głównej mierze woskowina odpowiedzialna jest za pogorszenie słuchu. Aby efektywnie pozbyć się woskowiny z uszu powinno się użyć specjalistycznych środków na zatkane ucho, jakie można kupić w punkcie aptecznym. W żadnym razie nie należy czyścić uszu patyczkami, albowiem mogą one nie tylko przesunąć woskowinę jeszcze dalej w kanał słuchowy, lecz przede wszystkim mogą uszkodzić błonę bębenkową w uchu. Zatkane ucho może mieć także inne przyczyny. Bardzo często z powodu infekcji i kataru dochodzi do przytkania ucha, w takim przypadku trzeba wyleczyć katar aplikując jak najlepsze środki farmakologiczne, bowiem dzięki temu odetka się także ucho. W dodatku można sięgnąć po domowe metody, do jakich kwalifikuje się między innymi inhalacje – odpowiednio wykonane są ogromnie skuteczne. Uszy mogą się jednocześnie zatkać na skutek zmian ciśnienia, co ma miejsce chociażby w czasie podróżowania na pokładzie samolotu. Jest to ogromnie nieprzyjemne uczucie, niemniej jednak można sobie z nim poradzić. Wystarczy w trakcie lotu żuć gumę albo ssać cukierki, dlatego że dzięki temu ślina będzie połykana o wiele częściej, a to wpływa na odetkanie zatkanych przewodów słuchowych. Znanym, bardzo dobrym sposobem jest także ziewanie bądź po prostu udawanie tej czynności.

W wypadku dłuższego występowania objawów niż 3 dni, pacjent oczywiście jest zobowiązany zgłosić się na konsultację do lekarza, żeby zdiagnozować przyczynę problemów.

Więcej na: Twojmedyk.pl – zatkane ucho

Dodaj komentarz